Skip Ribbon Commands
Skip to main content
American Public Transportation Association

 Committee Meetings Schedule

Last updated September 28, 2011

The following committee meetings are open to all interested APTA members. Please note that this schedule is preliminary and subject to change.

2011-2012 APTA Board of Directors

  • 2011-2012 Chair, Gary Thomas

Saturday, October 1
12 - 4 p.m.
Versailles Ballroom, Third Level, Hilton

Access Committee

  • Chair, Rick Ramacier

Sunday, October 2
2:45 - 4:15 p.m.
Fountain, Third Level, Hilton

Accessible Transit & Paratransit Operations Subcommittee (Access Committee)

  • Chair, Ron L. Brooks

Monday, October 3
4:45 - 6 p.m.
Room 286, Second Level, Convention Center

ADA Subcommittee (Transit Board Members Committee)

  • Chair, Margaret Gutsell

Sunday, October 2
9 - 10 a.m.
Cambridge, Second Level, Hilton

American Public Transportation Foundation (APTF) Board of Directors

  • Chair, Linda J. Bohlinger

Monday, October 3
11:30 a.m. - 1:30 p.m.
Room 357, Third Level, Convention Center

Automated Transit Technical Forum Meeting

  • Chair, Andrew S. Robbins, P.E.

Tuesday, October 4
12 - 1:30 p.m.
Room 355, Third Level, Convention Center

Board Support Subcommittee (Transit Board Members Committee)

  • Chair, Rhodetta Seward

Monday, October 3
12 - 1 p.m.
Room 350, Third Level, Convention Center

Bus & Paratransit CEOs Committee

  • Chair, Donna DeMartino

Sunday, October 2
3 - 5 p.m.
Grand Ballroom B, First Level, Hilton

Bus Operations Committee

  • Chair, Claire Spielberg

Sunday, October 2
1:30 - 2:30 p.m.
Jasperwood, Third Level, Hilton

Bus Technical Maintenance Committee

  • Chair, Allen Pierce

Sunday, October 2
4 - 5 p.m.
Jasperwood, Third Level, Hilton

Business Member Board of Governors (BMBG)

  • Chair, Charles R. Wochele

Sunday, October 2
2 - 4 p.m.
Grand Ballroom D, First Level, Hilton

Business Member Business Development Committee

  • Co-chairs, Albrecht P. Engel & Jeffrey Wharton

Sunday, October 2
11 - 12:30 p.m.
Belle Chasse, Third Level, Hilton

Business Member General Meeting & Election

  • Chair, Charles R. Wochele

Sunday, October 2
1:45 - 2 p.m.
Grand Ballroom D, First Level, Hilton

Business Member Government Affairs Committee

  • Chair, Cliff Henke

Saturday, October 1
11 a.m. - 12:30 p.m.
Jefferson Ballroom, Third Level, Hilton

Business Member Liaison & Outreach Committee

  • Chair, David W. Mikoryak

Sunday, October 2
12:30 - 1:30 p.m.
Belle Chasse, Third Level, Hilton

Business Member Procurement Committee

  • Chair, Robert I. Brownstein

Sunday, October 2
7:30 - 9 a.m.
Belle Chasse, Third Level, Hilton

Business Member Programs Committee

  • Co-chairs, John P. Bartosiewicz & Jerome C. Premo

Saturday, October 1
8 - 9:30 a.m.
Belle Chasse, Third Level, Hilton

Business Member Small Business Committee

  • Chair, Huelon A. Harrison

Saturday, October 1
9:30 - 11 a.m.
Belle Chasse, Third Level, Hilton

Capital Projects Subcommittee

  • Chair, Claudia Elliott

Sunday, October 2
8 - 9:30 a.m.
Grand Ballroom A, First Level, Hilton

Clean Propulsion & Support Technology Committee

  • Chair, George Karbowski

Sunday, October 2
2:45 - 3:45 p.m.
Jasperwood, Third Level, Hilton

Communications Subcommittee/Transit Wireless Communications Joint Council

  • Chairs, David Gorshkov & Barry Einsig

Sunday, October 2
3 - 5 p.m.
Grand Salon B, First Floor, Hilton

Commuter & Intercity Rail Joint Legislative Subcommittee

  • Co-chairs Stanley G. Feinsod & Joseph J. Giulietti

Saturday, October 1
4 - 5:30 p.m.
Jefferson Ballroom, Third Level, Hilton

Diversity Council

  • Chair, Gary C. Thomas

Saturday, October 1
8:30 - 10 a.m.
Oak Alley, Third Level, Hilton

Emergency Preparedness Technical Forum

  • Chair, TBD

Sunday, October 2
1:30 - 3 p.m.
Grand Ballroom A, First Level, Hilton

Emerging Technology Subcommittee

  • Chair, Angela K. Miller

Sunday, October 2
4 - 5:30 p.m.
Cambridge, Second Level, Hilton

Fare Systems & Programs Committee

  • Chair, Kevin M. Fehn

Sunday, October 2
1 - 2:30 p.m.
Grand Salon B, First Level, Hilton

Financial Management Committee

  • Chair, Scott L. Schroeder

Sunday, October 2
11 a.m. - 1 p.m.
Grand Ballroom B, First Level, Hilton

Higher Education Subcommittee

  • Chair, Jill Hough

Saturday, October 1
10:30 a.m. - 12 p.m.
Melrose, Third Level, Hilton

High-Speed & Intercity Passenger Rail Committee

  • Chair, Jolene M. Molitoris

Sunday, October 2
12:30 - 2:30 p.m.
Napoleon Ballroom, Third Level, Hilton

Human Resources Committee

  • Chair, Mary Ann Collier

Sunday, October 2
2 - 4 p.m.
Grand Salon A, First Level, Hilton

Information Technology Committee

  • Chair, David Sullivan

Sunday, October 2
2 - 3:30 p.m.
Marlborough, Second Level, Hilton

Intergovernmental Issues Subcommittee

  • Chair, Marlene B. Connor

Saturday, October 1
4 - 5 p.m.
Oak Alley, Third Level, Hilton

International Public Transportation Expo Advisory Committee

  • Incoming Chair, Jeffrey Wharton

Wednesday, October 5
12:30 - 1:30 p.m.
Room 356, Third Level, Convention Center

Labor Relations Subcommittee

  • Chair, Patrick Gough

Saturday, October 1
3:30 - 5 p.m.
Melrose, Third Level, Hilton

Leadership APTA Alumni Group

  • Chair, Joel M. Volinski

Sunday, October 2
4 - 5:30 p.m.
Grand Salon C, First Level, Hilton

Legislative Committee

  • Chair, William L. Volk

Sunday, October 2
9 - 11 a.m.
Napoleon Ballroom, Third Level, Hilton

Legislative Subcommittee (Transit Board Members Committee)

  • Chair, Crystal Lyons

Tuesday, October 4
10:15 - 11:30 a.m.
Room 355, Third Level, Convention Center

Light Rail Transit Technical Forum

  • Chair, Richard Krisak

Sunday, October 2
2 - 3:30 p.m.
Elmwood, Third Level, Hilton

Light Rail Transit/Streetcar Conference Planning Committee

  • Chair, Richard Krisak

Sunday, October 2
10:45 a.m. - 12:45 p.m.
Elmwood, Third Level, Hilton

Marketing & Communications Committee

  • Chair, Bonnie L. Arnold

Sunday, October 2
1 - 3 p.m.
Versailles Ballroom, Third Level, Hilton

Member Services Committee

  • Chair, Steve Rodomski

Sunday, October 2
7:30 - 9 a.m.
Oak Alley, Third Level, Hilton

Mid-Size Operations Committee

  • Chair, Jeff Hamm

Sunday, October 2
1:30 - 2:30 p.m.
Grand Ballroom B, First Level, Hilton

Mobility Management Committee

  • Chair, Ronald L. Barnes

Sunday, October 2
1 - 2:30 p.m.
Grand Ballroom C, First Level, Hilton

Modern Streetcar Procurement Guidelines Working Group

  • Chair, John Smatlak

Sunday, October 2
2:45 - 4:30 p.m.
Chequers, Second Level, Hilton

Older Adult Transportation Subcommittee (Access Committee)

  • Chair, Rosemary B. Getty

Sunday, October 2
10:15 - 11:15 a.m.
Rosedown, Third Level, Hilton

Policy & Planning Committee

  • Chair, Diana C. Mendes, AICP

Sunday, October 2
4 - 5:30 p.m.
Marlborough, Second Level, Hilton

Procurement & Materials Management Committee

  • Chair, Richard J. Wieczorek

Sunday, October 2
3 - 4:30 p.m.
Grand Ballroom C, First Level, Hilton

Procurement Steering Committee

  • Co-chairs, Saundra Lautenberg & Patrick A. Nowakowski

Monday, October 3
4:30 - 6 p.m.
Room 354, Third Level, Convention Center

Public-Private Partnerships Committee

  • Chair, Michael I. Schneider

Sunday, October 2
11 a.m. - 1 p.m.
Grand Ballroom A, First Level, Hilton

Rail Conference Planning Subcommittee

  • Chair, Timothy H. McKay

Sunday, October 2
1 - 2:30 p.m.
Rosedown, Third Level, Hilton

Rail Standards Policy & Planning Committee

  • Chair, William R. Mooney

Sunday, October 2
9 - 10:30 a.m.
Norwich, Third Level, Hilton

Rail Transit Committee

  • Chair, Joseph A. Calabrese

Sunday, October 2
3:45 - 5 p.m.
Belle Chasse, Third Level, Hilton

Rail Transit CEOs Subcommittee

  • Chair, Joseph A. Calabrese

Sunday, October 2
11 - 12:30 p.m.
Grand Ballroom C, First Level, Hilton

Regulatory Activities Subcommittee (Access Committee)

  • Chair, Patrisha Piras

Sunday, October 2
11:30 a.m. - 12:30 p.m.
Rosedown, Third Level, Hilton

Research & Technology Committee

  • Chair, Jonathan H. McDonald, P.E.

Sunday, October 2
11:30 a.m. - 2 p.m.
Marlborough, Second Level, Hilton

Rolling Stock Equipment Technical Forum

  • Chair, Albert Scala

Sunday, October 2
10:45 a.m. - 12:15 p.m.
Magnolia, Third Level, Hilton

Safety Coordinating Council

  • Chair, pending appointment

Monday, October 3
4:30 - 5:15 p.m.
Room 352, Third Level, Convention Center

Security Affairs Steering Committee/Mass Transit Security Coordinating Council

  • Chair, Michael P. DePallo

Sunday, October 2
9:30 - 11:30 a.m.
Jasperwood, Third Level, Hiltonilton

Security Standards Policy & Planning Committee

  • Chair, Michael T. Burns

Sunday, October 2
8 - 9:30 a.m.
Jasperwood, Third Level, Hilton

Small Operations Committee

  • Chair, Jeanne Krieg

Sunday, October 2
7:30 - 9 a.m.
Versailles Ballroom, Third Level, Hilton

State Affairs Committee

  • Chair, Ronald L. Epstein

Monday, October 3
12 - 1:30 p.m.
Room 352, Third Level, Convention Center

Streetcar Subcommittee

  • Chair, James H. Graebner

Sunday, October 2
1 - 2:30 p.m.
Chequers, Second Level, Hilton

Sustainability Committee

  • Chair, Kevin Desmond
Tuesday, October 4

10:15 - 11:30 a.m.
Room 352, Third Level, Convention Center

Systems Engineering Subcommittee

  • Chair, Anne O’Neil

Sunday, October 2
2 - 4 p.m.
Magnolia, Third Level, Hilton

Transit Board Members Committee

  • Chair, Alison A. Hewitt

Sunday, October 2
4:30 - 5:45 p.m.
Fountain, Third Level, Hilton

Transit Board Members Program Subcommittee

  • Chair, Frederick L. Daniels Jr.

Tuesday, October 1
12 - 1 p.m.
Room 334, Third Level, Convention Center

Waterborne Transit Operations Committee

  • Chair, James P. Swindler

Meeting Cancelled

Workforce Development Subcommittee

  • Chair, Lydia C. Grose

Saturday, October 1
1:30 - 3 p.m.
Melrose, Third Level, Hilton

Copyright © 2016 American Public Transportation Association
1300 I Street NW
Suite 1200 East
Washington, DC 20005
Telephone (202) 496-4800 | Fax (202) 496-4324
Logo Usage | Staff Intranet