Skip Ribbon Commands
Skip to main content
American Public Transportation Association

 Committee Meetings Schedule

The following committee meetings are open to all interested conference attendees. Members are encouraged to participate and become involved.

Please note that this schedule is preliminary and subject to change.

Last updated Sept. 16, 2013

Access Committee

  • Chair, Rick Ramacier

Sunday, September 29
4:30 - 5:45 p.m.

Waldorf, Third Floor

American Public Transportation Foundation (APTF) Board of Directors

  • Chair, Bonnie D. Shepherd

Monday, September 30
11:30 a.m. – 1 p.m.

Marquette, Third Floor

APTA Board of Directors

  • 2012-13 Chair, Flora M. Castillo 
  • 2013-14 Chair, Peter Varga 

Saturday, September 28
12 – 4 p.m.

Waldorf, Third Floor

Automated Transit Technical Forum

  • Chair, Simon Zweighaft

Lunch sponsored by HDR/InfraConsult.

Monday, September 30
11:30 a.m. - 1 p.m.

Room 4M, Fourth Floor

BRT Council

  • Facilitators, Jeff Hiott & Rich Weaver

Tuesday, October 1
2:15 - 4 p.m.

Marquette, Third Floor

Bus & Paratransit CEOs Committee

  • Chair, Bradford J. Miller

Sunday, September 29
3 – 4:30 p.m.

Lake Huron, Eighth Floor

Bus & Paratransit Conference Program Planning Subcommittee

  • Co-chairs, Cynthia M. Baker & Mark E. Huffer

Wednesday, October 2
12:45 - 3 p.m.

Joliet, Third Floor

Bus Operations Committee

  • Chair, James M. Byrne

Sunday, September 29
10 - 11 a.m.

Continental Ballroom B, Lobby Level

Business Member Board of Governors Election & General Meeting

  • Chair, Angela Iannuzziello

Sunday, September 29
3:30 – 6 p.m.

Election begins 3:30 p.m.
Meeting begins 3:45 p.m.

Continental Ballroom A, Lobby Level

Business Member Business Development Committee

  • Chair, Jeffrey Wharton

Sunday, September 29
8:30 – 9:30 a.m.

Williford A, Third Floor

Business Member Government Affairs Committee

  •  Chair, Cliff Henke

Saturday, September 28
4:30 - 5:30 p.m.

Continental Ballroom A, Lobby Level

Business Member Procurement Committee

  • Chair, Patrick J. Scully 

Sunday, September 29
1:30 – 3 p.m.

Williford A, Third Floor

Business Member Programs Committee

  • Chair, John P. Bartosiewicz 

Sunday, September 29
7:30 – 8:30 a.m.

Williford A, Third Floor

Business Member Small Business Committee

  • Chair, Huelon A. Harrison

Sunday, September 29
9:30 - 11 a.m.

Williford A, Third Floor

Capital Projects Subcommittee

  • Chair, Cosema E. ‘Connie’ Crawford

Sunday, September 29
1:15 - 2:45 p.m.

Grand Ballroom, Second Floor

Communications Subcommittee
(PS&C Committee)

  • Chair, Dave Gorshkov

Sunday, September 29
2:30 - 4:30 p.m.

Marquette, Third Floor

Commuter & Intercity Rail Joint Legislative Subcommittee

  • Co-chairs, Stanley G. Feinsod & Joseph J. Giulietti

Saturday, September 28
4:30 – 6 p.m.

Marquette, Third Floor

Diversity Council

  • Chair, Peter Varga

Saturday, September 28
8:30 – 10 a.m.

Williford C, Third Floor

Emerging Technology Subcommittee

  • Chair, Angela Miller

Sunday, September 29
8 – 10 a.m.

Marquette, Third Floor

EXPO Advisory Committee

  • Chair, Jeffrey Wharton

Sunday, September 29
11 a.m. – 12:30 p.m.

Lake Ontario, Eighth Floor

Fare Systems & Programs Committee

  • Chair, Kevin M. Fehn

Sunday, September 29
8:30 – 10 a.m.

Continental Ballroom A, Lobby Level

Federal Procedures & Regulations Legislative Subcommittee

  • Chair, Christopher P. Boylan

Sunday, September 29
8 - 9:30 a.m.

Lake Ontario, Eighth Floor

Financial Management Committee

  • Chair, Terry Matsumoto

Lunch sponsored by PTC Inc.

Sunday, September 29
11 a.m. – 1 p.m.

Continental Ballroom A, Lobby Level

Financial Management and
Public-Private Partnerships Committees

  • FM Chair, Terry Matusumoto
  • PPP Chair, Michael I. Schneider

Sunday, September 29
1 - 2 p.m.

Stevens Hall, Salon A, Room 5, Lower Level

Higher Education Subcommittee (HR Committee)

  • Chair, Dr. Jill Hough

Saturday, September 28
10:30 a.m. – 12 p.m.

Williford C, Third Floor

High-Speed & Intercity Passenger Rail Committee

  • Chair, David B. Kutrosky

Sunday, September 29
7:30 - 9:30 a.m. 

Continental Ballroom B, Lobby Level

Human Resources Committee

  • Chair, Lydia C. Grose

Sunday, September 29
1:30 – 3:30 p.m.

Lake Ontario, Eighth Floor 

Human Resources Committee Dinner

  • Chair, Lydia C. Grose

Saturday, September 28
6 p.m.

(Dutch-treat dinner; meet in Hilton Chicago lobby at 5:45 p.m.)

Information Technology and
Research & Technology Committees

  • IT Chair, Angela K. Miller
  • R&T Chair, Jonathan H. McDonald, P.E.

Sunday, September 29
12 - 2:30 p.m.

Marquette, Third Floor

Intergovernmental Issues Legislative Subcommittee

  • Chair, Marlene B. Connor

Saturday, September 28
4 - 5:30 p.m.

Williford B, Third Floor

Labor Subcommittee (HR Committee)

  • Chair, Steven J. Hamelin 

Saturday, September 28
3:30 – 5 p.m.

Williford C, Third Floor

Leadership APTA Alumni Group

  • Chair, Joel M. Volinski

Sunday, September 29
4 – 5:30 p.m.

Boulevard B, Second Level

Legal Affairs Committee

  • Chair, Robin M. Reitzes

Monday, September 30
12 – 2 p.m.

(Meet at Thompson Coburn's office or at Hilton Chicago's front entrance at 11:45 a.m. to walk 6/10 mile to meeting location.)

Legislative Committee

  • Chair, Jeffrey A. Nelson

Sunday, September 29
9:30 a.m. - 12:30 p.m.

Waldorf, Third Floor

Light Rail Transit Technical Forum

  • Chair, Richard A. Krisak

Breakfast sponsored by CH2M HILL.

Sunday, September 29
8 – 9:30 a.m.

Continental Ballroom C, Lobby Level

Marketing & Communications Committee

  • Chair, Richard Maxwell

Sunday, September 29
1:30 – 3:30 p.m.

Continental Ballroom B, Lobby Level

Member Services Committee

  • Chair, Steve Radomski, AIA,
    LEED AP

Sunday, September 29
7:30 – 9 a.m.

Lake Huron, Eighth Floor

Mid-Size Operations Committee

  • Chair, Jeff Hamm

Sunday, September 29
4:30 - 6 p.m.

Lake Ontario, Eighth Floor

Mobility Management Committee

  • Chair, Ronald L. Barnes, CTEM

Tuesday, October 1
7 – 8:30 a.m.

Marquette, Third Floor

Older Adult Transportation Subcommittee (Access Committee)

  • Chair, Rosemary B. Gerty

Sunday, September 29
1 – 2 p.m.

Boulevard B, Second Floor

Policy & Planning Committee

  • Chair, Douglas Allen

Sunday, September 29
2:30 - 4 p.m.

Continental Ballroom C, Lobby Level

Procurement & Materials Management Committee

  • Chair, Charles F. Kalb

Monday, September 30
7 - 8 a.m.

Marquette, Third Floor

Procurement Steering Committee

  • Co-Chairs, Jeanne Krieg & Patrick J. Scully

Monday, September 30
12:30 – 2 p.m.

Joliet, Third Floor

Public-Private Partnerships Committee

  • Chair, Michael I. Schneider

Lunch sponsored by HDR/InfraConsult and APTA.

Sunday, September 29
12:30 – 1 p.m.

Stevens Hall, Salon A, Room 5, Lower Level

Public-Private Partnerships and
Financial Management Committees

  • PPP Chair, Michael I. Schneider
  • FM Chair, Terry Matusmoto

Sunday,September 29
1 - 2 p.m.

Stevens Hall, Salon A, Room 5, Lower Level

Rail Conference Planning Subcommittee

  • Co-chairs, Dominique Lemay & Stéphane Lapierre 

Saturday, September 28
3:30 – 5:30 p.m.

Williford A, Third Floor

Rail Standards Policy & Planning Committee

  • Chair, William R. Mooney Sr.

Sunday, September 29
9:45 - 11:15 a.m.

Astoria, Third Floor

Rail Transit Committee

  • Chair, Paul C. Jablonski

Sunday, September 29
3 – 4:30 p.m.

Astoria, Third Floor

Rail Transit CEOs Subcommittee

  • Chair, Paul C. Jablonski

Sunday, September 29
1 – 2:30 p.m.

Lake Huron, Eighth Floor

Research & Technology and
Information Technology Committees

  • R&T Chair, Jonathan H. McDonald, P.E.
  • IT Chair, Angela K. Miller 

Sunday, September 29
12 – 2:30 p.m.

Marquette, Third Floor

Rolling Stock Equipment Technical Forum

  • Chair, Gavin Fraser, C.Eng

Monday, September 30
7 - 8 a.m.

Astoria, Third Floor

Safety & Security Peer-to-Peer Exchange

  • Hosted by APTA's Bus & Rail Safety & COPs Committees 

Tuesday, October 1
7 - 8:15 a.m.

Williford A, Third Floor

Safety Coordinating Committee

  • Chair, Harry Saporta

Saturday, September 28
3 – 4 p.m.

Continental Ballroom A, Lobby Level

Small Operations Committee

  • Chair, Jeanne Krieg

Sunday, September 29
8 - 9:30 a.m. 

Grand Ballroom, Second Floor

State Affairs Committee

  • Chair, Steven A. Billings

Sunday, September 29
4:30 - 6 p.m.

Continental Ballroom C, Lobby Level

Streetcar Subcommittee

  • Chair, T.R. Hickey

Lunch sponsored by Brookville Equipment Corp.

Sunday, September 29
11:30 a.m. – 1 p.m.

Continental Ballroom C, Lobby Level

Sustainability Committee

  • Chair, Kevin Desmond

Monday, September 30
1 - 2:30 p.m.

Stevens Hall, Salon A, Room 5, Lower Level

Systems Engineering Subcommittee
(R&T Committee)

  • Chair, David M. Springstead

Sunday, September 29
10 a.m. - 12 p.m.

Marquette, Third Floor

Transit Board Members Board Support Subcommittee

  • Chair, Beth Vidaurri

Monday, September 30
1 – 2 p.m.

Room 4D, Fourth Floor

Transit Board Members Committee

  • Chair, Frederick L. Daniels Jr.

Sunday, September 29
3 – 4:15 p.m.

Waldorf, Third Floor

Transit Wireless Communications Joint Council

  • Chair, Karl Witbeck

Sunday, September 29
10 a.m. - 12 p.m.

Williford C, Third Floor

Workforce Development Subcommittee
(HR Committee)

  • Chair, Dr. Barbara K. Gannon

Saturday, September 28
1:30 – 3 p.m.

Williford C, Third Floor

Copyright © 2016 American Public Transportation Association
1300 I Street NW
Suite 1200 East
Washington, DC 20005
Telephone (202) 496-4800 | Fax (202) 496-4324
Logo Usage | Staff Intranet