Skip Ribbon Commands
Skip to main content
American Public Transportation Association

 Committee Meetings

At all APTA conferences, everyone is welcome and encouraged to attend any committee meetings that are listed in the conference program. It’s the best way for APTA members to decide whether to join a committee or for non-APTA members to decide to become a member of our association. Working together is the best way to get acquainted and bring your leadership skills to the national level.
 

For APTA members:  One need not be a member of the committee or registered for the conference to attend a committee meeting, but one must be a committee member in order to vote. To join a committee, it's best to communicate with the committee staff advisor.

Non-APTA members registered for the conference may attend published committee meetings. To join a committee and to vote at the meeting, non-members must first become an APTA member. To join APTA, please contact Michael Hemsley or Helene Brett, hbrett@apta.com.
 
Please note that the following schedule is preliminary and may be revised.
 
Last Updated: October 16, 2015
 
​​
Access Committee
  • Chair, Lauren Skiver
Sunday, October 4
2:45 - 4 p.m.

Imperial Ballroom A, Ballroom Level, Hilton Union Square
American Public Transportation Foundation (APTF) Board of Directors
  • Chair, Huelon A. Harrison
Monday, October 5
12 - 1:30 p.m.

Golden Gate 6, Lobby Level, Hilton Union Square
Annual Meeting Planning Subcommittee
  • Chair, Glen Becerra
Wednesday, October 7
12:45 - 2 p.m.

Imperial Ballroom B, Ballroom Level, Hilton Union Square
APTA Board of Directors
  • Chair, APTA, Valarie J. McCall
    (buffet lunch served at 12:30 p.m.; annual business meeting & election of officers begins at 1 p.m.) 
Saturday, October 3
1 - 5 p.m.

Imperial Ballroom A, Ballroom Level, Hilton Union Square
Bus & Paratransit CEOs Committee
  • Chair, Carl G. Sedoryk
Sunday, October 4
2:30 - 4 p.m.

Golden Gate 8, Lobby Level, Hilton Union Square
Bus & Paratransit Conference Planning Subcommittee
  • Chair, Lawrence J. Kopf
Saturday, October 3
1 - 3 p.m.

Golden Gate 4, Lobby Level, Hilton Union Square
Bus Operations Committee
  • Chair, Dottie L. Watkins
Sunday, October 4
10:30 a.m. - 12 p.m.

Imperial Ballroom A, Ballroom Level, Hilton Union Square
Business Member Board of Governors
  • Chair, Patrick J. Scully
Sunday, October 4
2:30 - 5 p.m.

Grand Ballroom A, Grand Ballroom Level, Hilton Union Square
Business Member Business Development Committee
  • Chair, Richard J. Simonetta
Sunday, October 4
8 - 9 a.m.

Franciscan B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Business Member Government Affairs Committee
  • Chair, Cliff Henke
Saturday, October 3
4:30 - 5:30 p.m.

Grand Ballroom A, Grand Ballroom Level, Hilton Union Square
Business Member Procurement Committee
  • Chair, Natalie E. Cornell
Sunday, October 4
10 - 11 a.m.

Franciscan B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Business Member Programs Committee
  • Chair, John P. Bartosiewicz
Sunday, October 4
9 - 10 a.m.

Franciscan B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Business Member Small Business Committee
  • Chair, Eve Williams
Sunday, October 4
11 a.m. - 12 p.m.

Franciscan B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Business Member Workforce Development Committee
  • Chair, Michael J. Loehr, P.E.
Sunday, October 4
12 - 1 p.m.

Franciscan B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Capital Projects Subcommittee
  • Chair, Connie E. Crawford
Sunday, October 4
1:15 - 2:45 p.m.

Golden Gate 3, Lobby Level, Hilton Union Square
Committee of Audit Professionals
  • Chair, Helen Lew, CPA, CGFM
Sunday, October 4
4 - 6 p.m.

Golden Gate 1, Lobby Level, Hilton Union Square
Communications Subcommittee (PS&C Committee)
  • Chair, Dave Gorshkov
Sunday, October 4
4 - 5 p.m.

Golden Gate 6, Lobby Level, Hilton Union Square
Commuter & Intercity Rail Legislative Subcommittee
  • Co-Chairs, Anna M. Barry & Joseph J. Giulietti
Saturday, October 3
4:30 - 6 p.m.

Golden Gate 3, Lobby Level, Hilton Union Square
Diversity Council
  • Chair, Valarie J. McCall
Saturday, October 3
8:30 - 10 a.m.

Franciscan A, Ballroom Level, Hilton Union Square
Emerging Technology Subcommittee (R&T Committee)
  • Chair, Angela K. Miller
Sunday, October 4
5 - 6 p.m.

Golden Gate 6, Lobby Level, Hilton Union Square
EXPO Advisory Committee
  • Chair, Joe Gibson
Sunday, October 4
12 - 1 p.m.

Union Square 1&2, 4th Floor, Hilton Union Square
Fare Collection Systems Committee
  • Chair, J. James Capozzi
Sunday, October 4
8 - 10:15 a.m.

Franciscan A, Ballroom Level, Hilton Union Square
Federal Procedures & Regulations and Funding, Finance & Tax Policies Legislative Subcommittees
  • Chairs, Christopher P. Boylan & Ronald L. Epstein
Sunday, October 4
8 - 9:30 a.m.

Golden Gate 3, Lobby Level, Hilton Union Square
Financial Management Committee
  • Chair, David Leininger
Sunday, October 4
12:30 - 2 p.m.

Golden Gate 7, Lobby Level, Hilton Union Square
Higher Education Subcommittee (HR Committee)
  • Chair, Dr. Jill Hough
Sunday, October 4
10:30 a.m. - 12 p.m.

Golden Gate 2, Lobby Level, Hilton Union Square
High-Speed & Intercity Passenger Rail Committee
  • Chair, Peter Gertler, AICP
Sunday, October 4
8 - 10 a.m.

Imperial Ballroom B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Human Resources Committee
  • Chair, Lydia C. Grose
Sunday, October 4
2 - 4 p.m.

Franciscan A, Ballroom Level, Hilton Union Square
Information Technology Committee
  • Chair, William Tsuei, PMP, CPA, CSM
Sunday, October 4
2 - 4 p.m.

Golden Gate 6, Lobby Level, Hilton Union Square
Intergovernmental Issues Legislative Subcommittee
  • Chair, Marlene B. Connor
Saturday, October 3
4:30 - 5:30 p.m.

Golden Gate 2, Lobby Level, Hilton Union Square
Labor Relations Subcommittee (HR Committee)
  • Chair, Kimberly Ulibarri
Sunday, October 4
12 - 1:30 p.m.

Golden Gate 2, Lobby Level, Hilton Union Square
Leadership APTA Alumni Group
  • Chair, Joel M. Volinski
Sunday, October 4
4:15 - 5:45 p.m.

Imperial Ballroom B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Legal Affairs Committee
  • Chair, Madeline Chun, Esq.
     
Monday, October 5
1 - 3 p.m.

Franciscan C, Ballroom Level, Hilton Union Square
Legislative Committee
  • Chair, J. Barry Barker
Sunday, October 4
10 a.m. - 12:30 p.m.

Plaza Room A, Lobby Level, Hilton Union Square
Light Rail Transit Technical Forum
  • Chair, Thomas B. Furmaniak, P.E.
    Breakfast sponsored by Kal Krishnan Consulting Services, Inc.
Sunday, October 4
8 - 9:30 a.m.

Grand Ballroom A, Grand Ballroom Level, Hilton Union Square
Marketing & Communications Committee
  • Chair, Morgan Lyons
Sunday, October 4
1 - 3 p.m.

Imperial Ballroom B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Member Services Committee
  • Chair, Hugh A. Mose, P.E.
Sunday, October 4
7:30 - 9 a.m.

Union Square 1&2, 4th Floor, Hilton Union Square
Mid-Size Operations Committee
  • Chair, W. Curtis Stitt
Sunday, October 4
8:30 - 10 a.m.

Golden Gate 8, Lobby Level, Hilton Union Square
Mobility Management Committee
  • Chair, Marlene B. Connor
Monday, October 5
5:45 - 7:15 p.m.

Golden Gate 7, Lobby Level, Hilton Union Square
Performance Management Subcommittee (P&P Committee)
  • Co-Chair, Patricia G. Hendren, Ph.D.
Sunday, October 4
1:30 - 3 p.m.

Union Square 1&2, 4th Floor, Hilton Union Square
Policy & Planning Committee
  • Chair, David Vozzolo
Sunday, October 4
4:30 - 6 p.m.

Plaza Room A, Lobby Level, Hilton Union Square
Procurement & Materials Management Committee
  • Chair, Wright C. Parkes
Sunday, October 4
2:30 - 3:45 p.m.

Golden Gate 7, Lobby Level, Hilton Union Square
Procurement Steering Committee
  • Co-Chairs, Natalie E. Cornell & Jeanne Krieg
Sunday, October 4
11 a.m. - 12 p.m.

Golden Gate 3, Lobby Level, Hilton Union Square
Public-Private Partnerships Committee
  • Chair, Jeffrey D. Ensor
Sunday, October 4
1 - 2:30 p.m.

Plaza Room A, Lobby Level, Hilton Union Square
Rail Conference Planning Subcommittee
  • Chair, Hillary Foose
Saturday, October 3
3:30 - 5:30 p.m.

Golden Gate 4, Lobby Level, Hilton Union Square
Rail Standards Policy & Planning Committee
  • Chair, William R. Mooney, Sr.
Sunday, October 4
9:45 - 11:15 a.m.

Golden Gate 4, Lobby Level, Hilton Union Square
Rail Transit CEOs Subcommittee
  • Chair, Keith T. Parker, AICP
Sunday, October 4
12:30 - 2 p.m.

Golden Gate 8, Lobby Level, Hilton Union Square
Rail Transit Committee
  • Chair, Keith T. Parker, AICP
Sunday, October 4
2:45 - 4:15 p.m.

Golden Gate 4, Lobby Level, Hilton Union Square
Regional Rail Corridors Subcommittee (HS&IPR Committee)
  • Chair, Darrell Johnson
Sunday, October 4
7 - 8 a.m.

Imperial Ballroom B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Regulatory Activities Subcommittee (Access Committee)
  • Co-Chairs, Patrisha Piras & Shelly Verrinder
Sunday, October 4
1:30 - 2:30 p.m.

Union Square 22, 4th Floor, Hilton Union Square
Research & Technology Committee
  • Chair, Jonathan H. McDonald, P.E.
Sunday, October 4
12 - 2 p.m.

Golden Gate 6, Lobby Level, Hilton Union Square
Rolling Stock Equipment Technical Forum
  • Chair, Gavin Fraser, C.Eng
Sunday, October 4
1 - 2:30 p.m.

Golden Gate 4, Lobby Level, Hilton Union Square
Safety Coordinating Council
  • Chair, Harry Saporta, CSP, PE
Saturday, October 3
4 - 5 p.m.

Golden Gate 7, Lobby Level, Hilton Union Square
Small Operations Committee
  • Chair, Ronald J. Kilcoyne
Sunday, October 4
8:30 - 10 a.m.

Imperial Ballroom A, Ballroom Level, Hilton Union Square
State Affairs Committee
  • Chair, Lisa M. Bacot
Sunday, October 4
2:30 - 4 p.m.

Franciscan D, Ballroom Level, Hilton Union Square
Streetcar Subcommittee
  • Chair, Paul Grether, AICP
    Lunch sponsored by Herzog Transit Services, Inc.
Sunday, October 4
11:30 a.m. - 1 p.m.

Grand Ballroom A, Grand Ballroom Level, Hilton Union Square
Sustainability Committee
  • Chair, Susannah Kerr Adler, AIA
Monday, October 5
12:30 - 2 p.m.

Golden Gate 7, Lobby Level, Hilton Union Square
Systems Engineering Subcommittee (R&T Committee)
  • Chair, David M. Springstead
Sunday, October 4
10 a.m. - 12 p.m.

Union Square 22, 4th Floor, Hilton Union Square
Transit Board Members ADA Subcommittee
  • Chair, Douglas Lecato
Monday, October 5
1 - 2 p.m.

Franciscan B, Ballroom Level, Hilton Union Square
Transit Board Members Board Support Subcommittee
  • Chair, Beth Vidaurri
Sunday, October 4
10 - 11:30 a.m.

Union Square 19, 4th Floor, Hilton Union Square
Transit Board Members Committee
  • Chair, David M. Stackrow, Sr., CPA
Sunday, October 4
4 - 5:45 p.m.

Plaza Room B, Lobby Level, Hilton Union Square
Transit Board Members Legislative Subcommittee
  • Chair, David M. Stackrow, Sr., CPA
Sunday, October 4
1 - 2:15 p.m.

Franciscan C, Ballroom Level, Hilton Union Square
Transit Wireless Communications Joint Council
  • Chair, Karl Witbeck
Sunday, October 4
8:30 - 10 a.m.

Golden Gate 6, Lobby Level, Hilton Union Square
Workforce Development Subcommittee (HR Committee)
  • Chair, Dr. Barbara K. Gannon
Sunday, October 4
9 - 10:30 a.m.

Golden Gate 2, Lobby Level, Hilton Union Square
Copyright © 2017 American Public Transportation Association
1300 I Street NW
Suite 1200 East
Washington, DC 20005
Telephone (202) 496-4800 | Fax (202) 496-4324
Logo Usage | Staff Intranet