Skip Ribbon Commands
Skip to main content
American Public Transportation Association

 Committee Meetings

At all APTA conferences, everyone is welcome and encouraged to attend any committee meetings that are listed in the conference program. It’s the best way for APTA members to decide whether to join a committee or for non-APTA members to decide to become a member of our association. Working together is the best way to get acquainted and bring your leadership skills to the national level.
 
For APTA members:  One need not be a member of the committee or registered for the conference to attend a committee meeting, but one must be a committee member in order to vote. To join a committee, it's best to communicate with the committee staff advisor.
Non-APTA members registered for the conference may attend published committee meetings. To join a committee and to vote at the meeting, non-members must first become an APTA member. To join APTA, please contact Michael Hemsley at mhemsley@apta.com or Helene Brett at hbrett@apta.com.
 
Please note that the following schedule is preliminary and subject to change.
 
Last Updated: April 9 ​​​​​​​​​​​​
American Public Transportation Foundation (APTF) Board of Directors
  • Chair, Hugh A. Mose, P.E.
Sunday, June 10
11:30 a.m. - 1:30 p.m.

APTA Board of Directors
  • (buffet lunch at 11:30 a.m., meeting starts at noon)

    Chair, Nathaniel P. Ford, Sr.

Saturday, June 9
12 - 6 p.m.

Automated Transit Technical Forum
  • Chair, Navin S. Sagar, P.E.
Monday, June 11
12 - 1:30 p.m.

BMBG Officers & Chairs AND Business Member Budget Committee
  • Chair, Jeffrey Wharton
Saturday, June 9
9 - 10:30 a.m.

Business Member Board of Governors (BMBG)
  • Chair, Jeffrey Wharton
Sunday, June 10
2 - 5 p.m.

Business Member Business Development Committee
  • Chair, Francis "Buddy" Coleman
Sunday, June 10
9 - 10 a.m.

Business Member Legislative AND Procurement Committees
  • Chairs, Raymond J. Melleady & Natalie E. Cornell
Sunday, June 10
7 - 8 a.m.

Business Member Programs Committee
  • Chair, Tony Kellen
Sunday, June 10
8 - 9 a.m.

Business Member Small Business Committee
  • Chair, Eve Williams
Sunday, June 10
11 a.m. - 12 p.m.

Business Member Workforce Development Committee
  • Chair, Michael J. Loehr, P.E.
Sunday, June 10
10 - 11 a.m.

Capital Projects Subcommittee
  • Chair, David Couch, Sr.
Sunday, June 10
9:45 - 11:15 a.m.

Communications Subcommittee (PS&C Cmte) - Breakout 1
  • Chair, Michael Cairl
Sunday, June 10
8:15 - 10 a.m.

Communications Subcommittee (PS&C Cmte) - Breakout 2
  • Chair, Michael Cairl
Sunday, June 10
8:15 - 10 a.m.

Commuter & Intercity Rail Legislative Subcommittee
  • Co-Chairs, Karen J. Hedlund & Samuel E. Smith
Saturday, June 9
5 - 6:30 p.m.

Commuter Rail CEOs Subcommittee
  • Chair, Doug Allen
Sunday, June 10
8 - 9:30 a.m.

Commuter Rail Committee
  • Chair, Doug Allen
Sunday, June 10
4 - 5:30 p.m.

Diversity and Inclusion Council
  • Chair, Doran J. Barnes
Sunday, June 10
2 - 3:30 p.m.

Emerging Leaders Committee
  • Chair, Richard W. Andreski
Sunday, June 10
9:30 - 10:30 a.m.

Emerging Technology Subcommittee (R&T Cmte)
  • Chair, Mike Nabhan
Monday, June 11
6:45 - 8:15 a.m.

Federal Procedures & Regulations AND Funding, Finance & Tax Policy Legislative Subcommittees
  • Chairs, Christopher P. Boylan & Ronald L. Epstein

Sunday, June 10
8:30 - 9:45 a.m.

High-Speed & Intercity Passenger Rail Committee
  • Chair, Anna M. Barry
Sunday, June 10
7:30 - 10 a.m.

Information Technology Committee
  • Chair, Manjit Kaur Sooch
Sunday, June 10
1:45 - 3:15 p.m.

Innovative Funding, Finance and P3
  • Chair, Sharon Greene
Sunday, June 10
1 - 2:30 p.m.

Intergovernmental Issues Legislative Subcommittee
  • Chair, Marlene B. Connor
Saturday, June 9
4 - 5 p.m.

Land Use & Economic Development Subcommittee
  • Co-Chairs, Lucy Galbraith, AICP & Shyam Kannan, LEED, AP
Sunday, June 10
2 - 3:30 p.m.

Legislative Committee
  • Chair, Diana C. Mendes, AICP
Sunday, June 10
10:15 a.m. - 12 p.m.

Light Rail Technical Forum
  • Chair, Thomas B. Furmaniak, P.E.
Sunday, June 10
8 - 9:30 a.m.

Major Capital Investment Planning Subcommittee
  • Co-Chairs, Alan T. Lehto & James D. Parsons, AICP & Stephen Salin, AICP
Sunday, June 10
4 - 5:30 p.m.

Metropolitan Planning AND Transit Performance Management Subcommittees
  • Co-chairs, Grace Gallucci, Todd Lang, Matthew Z. Sibul, P.E., Andrea Burnside, Louis D. Cripps, II, & Laura Zale  
Sunday, June 10
9:45 - 11:15 a.m.

Operations Control Center Technical Forum
  • Chair, Bart Kane
Sunday, June 10
4:45 - 5:30 p.m.

P3 Real Estate Subcommittee
  • Chair, Charles Di Maggio
Sunday, June 10
11 a.m. - 12 p.m.

Power, Signals & Communications Technical Forum
  • Chair, Ethan Kim
Sunday, June 10
7:15 - 8:15 a.m.

PRESS Electrical Working Group
  • Chair, Tammy Krause
Wednesday, June 13
1 - 5 p.m.

PRESS Mechanical Working Group
  • Chair, David C. Warner, P.E.
Tuesday, June 12
7 - 8:15 a.m.

PRESS Policy & Planning Committee
  • Chair, James M. Derwinski
Monday, June 11
7 - 8:15 a.m.

Procurement & Materials Management Committee
  • Chair, John O. Adler, CPPO
Sunday, June 10
12:30 - 1:30 p.m.

Procurement & Materials Management DBE Subcommittee
  • Chair, Brenda R. Nnambi
Sunday, June 10
1:30 - 2:30 p.m.

Rail Conference Planning Subcommittee
  • Chair, Sean L. Adgerson
Wednesday, June 13
12:30 - 2 p.m.

Rail Infrastructure Maintenance Summit
  • Facilitator, Narayana Sundaram
Saturday, June 9
9 a.m. - 4:30 p.m.

Rail Safety Committee
  • Chair, Walter Heinrich
Sunday, June 10
8:30 a.m. - 12 p.m.

Rail Standards Working Group
  • Facilitator, Louis F. Sanders
Saturday, June 9
1 - 5 p.m.

Rail Transit CEOs Subcommittee
  • Chair, Nuria I. Fernandez
Sunday, June 10
10:15 a.m. - 12 p.m.

Rail Transit Committee
  • Chair, Nuria I. Fernandez
Sunday, June 10
3 - 4:30 p.m.

Research & Technology Committee
  • Chair, Jonathan H. McDonald, P.E.
Sunday, June 10
12 - 1:30 p.m.

Rolling Stock Equipment Technical Forum
  • Chair, William F. Durham
Sunday, June 10
9:45 - 11:15 a.m.

Safety Coordinating Council
  • Chair, Gerry Ruggiero
Sunday, June 10
1 - 3 p.m.

Security Affairs Committee
  • Chair, Ronald A. Pavlik, Jr.
Sunday, June 10
8:30 - 9:30 a.m.

Security Standards Policy & Planning Committee
  • Chair, James D. Spiller
Sunday, June 10
9:30 - 10 a.m.

Streetcar Subcommittee
  • Chair, Timothy Borchers
Sunday, June 10
11:30 a.m. - 1 p.m.

Systems Engineering Subcommittee (R&C Cmte)
  • Chair, David M. Springstead
Sunday, June 10
3:30 - 5:30 p.m.

Track & Noise/Vibration Technical Forum
  • Chair, Joseph Shaffer, P.E.
Sunday, June 10
1:15 - 2:45 p.m.

Transit Wireless Communications Joint Council
  • Chair, Jon T. Adams, P.E.
Sunday, June 10
10:15 - 11:45 a.m.

TRB Committee on Light Rail Transit (AP075)
  • Chair, Prof. Graham Currie, Ph.D.
Saturday, June 9
5:30 - 7:30 p.m.

Ventilation & Fire Life Safety Technical Forum
  • Chair, Justin M. Edenbaum, P.Eng, P.E.
Saturday, June 9
1 - 2:30 p.m.

Copyright © 2018 American Public Transportation Association
1300 I Street NW
Suite 1200 East
Washington, DC 20005
Telephone (202) 496-4800 | Fax (202) 496-4324
Logo Usage | Staff Intranet