Skip Ribbon Commands
Skip to main content
American Public Transportation Association

 2017 Winning Teams

Safety Test sponsored by EDSI Consulting

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Mike Gross
Gary Crandell
James Moon

Electric Coupler sponsored by ERA Contact

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Ezequiel Garcia
Marcos Martinez
Parker Rounds

Dexterity Plate sponsored by Alstom

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Mike Gross
Gary Crandell
James Moon

Wheel Gauge sponsored by Penn Machine Company

Valley Metro
Phoenix, AZ

Michael Dechant
Luke Aboud
Alex Caron

LED Headlight sponsored by Schaltbau

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Mike Gross
Gary Crandell
James Moon

Pneumatic sponsored by Wabtec Passenger Transit

Massachusetts Bay Transportation Authority
Boston, MA

Adam Rooney
Joel Ramirez
Troy Jollimore

Doors sponsored by Knorr

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Ezequiel Garcia
Marcos Martinez
Parker Rounds

Gearbox sponsored by ZF Industries

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Ezequiel Garcia
Marcos Martinez
Parker Rounds

Wheel Profiling sponsored by KLD Labs

Bi-State Development Agency
St. Louis, MO

Harold Cramer
Robert Langrehr
Mark Enegren

Mechanical Measuring sponsored by Voith

Chicago Transit Authority
Chicago, IL

Bryan Gasperini
Daniel Van Howe
Ken Russotto

Automatic Coupler sponsored by Dellner

Massachusetts Bay Transportation Authority
Boston, MA

Adam Rooney
Joel Ramirez
Troy Jollimore


Operator Awards

Safety Test

Santa Clara Valley
San Jose, CA

Rick Fredriksz
Pedro Diaz

Train Inspection

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Tenikia Jackson
John O’Connor

Customer Service

Metro Transit
Minneapolis, MN

William Morris
Peter Mooers

Operating Course

Massachusetts Bay Transportation Authority
Boston, MA

Christopher Ramsdell
Herly Augustin


Third Place

Maintenance

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Santa Monica, CA

Ezequiel Garcia
Marcos Martinez
Parker Rounds

Operators

Utah Transit Authority
Salt Lake City, UT

Logan Packer
Tom Claxton

Second Place

Maintenance

Valley Metro
Phoenix, AZ

Michael Dechant
Luke Aboud
Alex Caron

Operators

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Tenikia Jackson
John O’Connor

First Place

Maintenance

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Mike Gross
Gary Crandell
James Moon

Operators

Santa Clara Valley Transportation
San Jose, CA

Rick Fredriksz
Pedro Diaz


 ​​Third Place Overall

Massachusetts Bay Transportation Authority
Boston, MA

Adam Rooney
Joel Ramirez
Troy Jollimore
Christopher Ramsdell
Herly Augustin

Second Place Overall

Dallas Area Rapid Transit
Dallas, TX

John Bailey
David Jit
Carlos Garza
Antaeus Chandler
Christopher Kress

Team Achievement

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Mike Gross
Gary Crandell
James Moon
Tenikia Jackson
John O’Connor


 

​​​​

Copyright © 2017 American Public Transportation Association
1300 I Street NW
Suite 1200 East
Washington, DC 20005
Telephone (202) 496-4800 | Fax (202) 496-4324
Logo Usage | Staff Intranet