Committee meetings are open to all interested conference attendees. Members are encouraged to participate and become involved.

As of October 9, 2014.

Access Committee

  • Chair, Lauren Skiver
Sunday, October 12
2:45 – 4 p.m.
Lanier Grand Ballroom-A, 4th Floor, Hilton Americas
American Public Transportation Foundation (APTF) Board of Directors

  • Chair, Huelon A. Harrison
Monday, October 13
11:30 a.m. – 1 p.m.
Room 332 AB, 3rd Floor, GRB Convention Center
Annual Meeting Planning Subcommittee

  • Co-Chairs, Gwen Johnson & Thomas C. Lambert
Wednesday, October 15
12:45 – 2 p.m.
Room 342 DE, 3rd Floor, GRB Convention Center & Room 342 DE, 3rd Floor, GRB Convention Center
APTA Board of Directors

  • 2013-14 Chair, Peter Varga
Saturday, October 11
12 – 4 p.m.
Lanier Grand Ballroom-J, 4th Floor, Hilton Americas
Bus & Paratransit CEOs Committee

  • Chair, Brad J. Miller
Sunday, October 12
2:30 – 4 p.m.
Room 335 AB, 3rd Floor, Hilton Americas
Bus & Paratransit Conference Planning Subcommittee

  • Chair, Nancy K. Amos
Saturday, October 11
1 – 3 p.m.
Room 340, 3rd Floor, Hilton Americas
Bus Operations Committee

  • Chair, James M. Byrne
Sunday, October 12
10:30 a.m. – 12 p.m.
Ballroom Americas-A, 2nd Floor, Hilton Americas
Bus Technical Maintenance Committee

  • Co-Chair, Jeffrey Gonneville
Sunday, October 12
3:30 – 4:30 p.m.
Ballroom Americas-D, 2nd Floor, Hilton Americas
Business Member Board of Governors

  • Chair, Angela Iannuzziello, P.Eng., F.E.C.
Sunday, October 12
2 – 5 p.m.
Ballroom Americas-E, 2nd Floor, Hilton Americas
Business Member Business Development Committee

  • Chair, Jeffrey Wharton
Sunday, October 12
8:30 – 9:30 a.m.
Lanier Grand Ballroom-D, 4th Floor, Hilton Americas
Business Member Government Affairs Committee

  • Chair, Cliff Henke
Saturday, October 11
4:30 – 5:30 p.m.
Lanier Grand Ballroom-E, 4th Floor, Hilton Americas
Business Member Procurement Committee

  • Chair, Natalie E. Cornell
Sunday, October 12
10:30 a.m. – 12 p.m.
Lanier Grand Ballroom-D, 4th Floor, Hilton Americas
Business Member Programs Committee

  • Chair, John P. Bartosiewicz
Sunday, October 12
7:30 – 8:30 a.m.
Lanier Grand Ballroom-D, 4th Floor, Hilton Americas
Business Member Small Business Committee

  • Chair, Evalynn Williams
Sunday, October 12
9:30 – 10:30 a.m.
Lanier Grand Ballroom-D, 4th Floor, Hilton Americas
Capital Projects Subcommittee

  • Chair, Cosema E. Crawford
Sunday, October 12
1:15 – 2:45 p.m.
Ballroom Americas-D, 2nd Floor, Hilton Americas
Clean Propulsion & Support Technology Committee

  • Chair, Joshua J. Goldman
Sunday, October 12
5 – 6 p.m.
Ballroom Americas-D, 2nd Floor, Hilton Americas
Committee of Audit Professionals

  • Chair, Ruthe Holden, CPA, CISA, CIA, CRMA, CGAP, CGMA
Saturday, October 11
9 a.m. – 12 p.m.
Lanier Grand Ballroom-D, 4th Floor, Hilton Americas
Communications Subcommittee (Power, Signals & Communications Committee)

  • Chair, Dave Gorshkov
Sunday, October 12
3:30 – 4:30 p.m.
Ballroom Americas-F, 2nd Floor, Hilton Americas
Commuter & Intercity Rail Legislative Subcommittee

  • Co-Chairs, Joseph J. Giulietti & Anna M. Barry
Saturday, October 11
4:30 – 6 p.m.
Lanier Grand Ballroom-D, 4th Floor, Hilton Americas & Lanier Grand Ballroom-D, 4th Floor, Hilton Americas
Diversity Council

  • Chair, Phillip A. Washington
Saturday, October 11
8:30 – 10 a.m.
Lanier Grand Ballroom-G, 4th Floor, Hilton Americas
Emerging Technology Subcommittee (R&T Committee)

  • Chair, Angela K. Miller
Sunday, October 12
4:30 – 5:30 p.m.
Ballroom Americas-F, 2nd Floor, Hilton Americas
EXPO Advisory Committee

  • Chair, Jeffrey Wharton
Wednesday, October 15
12:45 – 2 p.m.
Room 342 AB, 3rd Floor, GRB Convention Center
Fare Collection Systems Committee

  • Chair, J. James Capozzi
Saturday, October 11
2:30 – 4 p.m.
Lanier Grand Ballroom-B, 4th Floor, Hilton Americas
Federal Procedures & Regulations and Funding, Finance & Tax Policy Legislative Subcommittees

  • Chairs, Christopher P. Boylan & Ronald L. Epstein
Sunday, October 12
8 – 9:45 a.m.
Lanier Grand Ballroom-K, 4th Floor, Hilton Americas
Financial Management Committee

  • Chair, David Leininger
Sunday, October 12
12:30 – 2 p.m.
Lanier Grand Ballroom-C, 4th Floor, Hilton Americas
Higher Education Subcommittee (HR Committee)

  • Chair, Dr. Jill Hough
Saturday, October 11
10:30 a.m. – 12 p.m.
Lanier Grand Ballroom-A, 4th Floor, Hilton Americas
High-Speed & Intercity Passenger Rail Committee

  • Chair, Peter Gertler, AICP
Sunday, October 12
8 – 10 a.m.
Ballroom Americas-D, 2nd Floor, Hilton Americas
Human Resources Committee

  • Chair, Lydia C. Grose
Sunday, October 12
1:30 – 3:30 p.m.
Lanier Grand Ballroom-L, 4th Floor, Hilton Americas
Information Technology Committee

  • Chair, William Tsuei, CPA, PMP, CSM
Sunday, October 12
2 – 3:30 p.m.
Ballroom Americas-F, 2nd Floor, Hilton Americas
Intergovernmental Issues Legislative Subcommittee

  • Chair, Marlene B. Connor
Saturday, October 11
4:30 – 5:30 p.m.
Lanier Grand Ballroom-H, 4th Floor, Hilton Americas
ITS Public Transit Forum

  • Chair, Greg Cook
Monday, October 13
4:30 – 6 p.m.
Room 332 AB, 3rd Floor, GRB Convention Center
Labor Relations Subcommittee (HR Committee)

  • Chair, Kimberly Ulibarri
Saturday, October 11
3:30 – 5 p.m.
Lanier Grand Ballroom-A, 4th Floor, Hilton Americas
Leadership APTA Alumni Group

  • Chair, Joel M. Volinski
Sunday, October 12
4 – 5:30 p.m.
Room 340, 3rd Floor, GRB Convention Center
Legal Affairs Committee

  • Chair, Madeline Chun, Esq.Meeting location: Andrews Kurth LLP, 600 Travis, Suite 4200
Monday, October 13
12 – 3 p.m.
Legislative Committee

  • Chair, J. Barry Barker
Sunday, October 12
10 a.m. – 12:30 p.m.
Lanier Grand Ballroom AB, 4th Floor, Hilton Americas
Light Rail Transit Technical Forum

  • Chair, Thomas B. Furmaniak, P.E.

    Breakfast sponsored by LTK Engineering Services

Sunday, October 12
8 – 9:30 a.m.
Ballroom Americas-E, 2nd Floor, Hilton Americas
Marketing & Communications Committee

  • Chair, Jennifer Kalczuk
Sunday, October 12
3 – 5 p.m.
Room 342 DE, 3rd Floor, GRB Convention Center
Member Services Committee

  • Chair, Richard G. Shiffer
Sunday, October 12
7:30 – 9 a.m.
Lanier Grand Ballroom-E, 4th Floor, Hilton Americas
Mid-Size Operations Committee

  • Chair, W. Curtis Stitt
Sunday, October 12
4 – 5:30 p.m.
Room 335 AB, 3rd Floor, Hilton Americas
Mobility Management Committee

  • Chair, Marlene B. Connor
Monday, October 13
7:30 – 8:30 a.m.
Room 342 AB, 3rd Floor, GRB Convention Center
Older Adult Transportation Subcommittee (Access Committee)

  • Co-Chairs, Rosemary B. Gerty & Bonnie Hitch
Sunday, October 12
12:30 – 1:30 p.m.
Room 339, 3rd Floor, Hilton Americas & Room 339, 3rd Floor, Hilton Americas
Policy & Planning Committee

  • Chair, David Vozzolo
Sunday, October 12
4:30 – 6 p.m.
Ballroom Americas-A, 2nd Floor, Hilton Americas
Procurement & Materials Management Committee

  • Chair, Charles F. Kalb, Jr., P.E.
Monday, October 13
7:30 – 9 a.m.
Room 381 AB, 3rd Floor, GRB Convention Center
Procurement Steering Committee

  • Co-Chairs, Patrick J. Scully & Jeanne Krieg
Monday, October 13
12:30 – 1:30 p.m.
Room 330 A, 3rd Floor, GRB Convention Center & Room 330 A, 3rd Floor, GRB Convention Center
Public-Private Partnerships Committee

  • Chair, Michael I. Schneider
Sunday, October 12
8 – 9:30 a.m.
Ballroom Americas-A, 2nd Floor, Hilton Americas
Rail Conference Planning Subcommittee

  • Chair, Todd W. Provost
Saturday, October 11
3:30 – 5:30 p.m.
Room 340, 3rd Floor, Hilton Americas
Rail Standards Policy & Planning Committee

  • Chair, William R. Mooney, Sr.
Sunday, October 12
9:45 – 11:15 a.m.
Lanier Grand Ballroom-H, 4th Floor, Hilton Americas
Rail Transit CEOs Subcommittee

  • Chair, Paul C. Jablonski
Sunday, October 12
12:30 – 2 p.m.
Lanier Grand Ballroom-F, 4th Floor, Hilton Americas
Rail Transit Committee

  • Chair, Paul C. Jablonski
Sunday, October 12
3 – 4:30 p.m.
Room 336, 3rd Floor, Hilton Americas
Regulatory Activities Subcommittee (Access Committee)

  • Chair, Patrisha Piras
Sunday, October 12
1:30 – 2:30 p.m.
Room 339, 3rd Floor, Hilton Americas
Research & Technology Committee

  • Chair, Jonathan H. McDonald, P.E.
Sunday, October 12
12 – 2 p.m.
Ballroom Americas-F, 2nd Floor, Hilton Americas
Rolling Stock Equipment Technical Forum

  • Chair, Gavin Fraser, C.Eng
Sunday, October 12
1 – 2:30 p.m.
Room 336, 3rd Floor, Hilton Americas
Small Operations Committee

  • Chair, Ronald J. Kilcoyne
Sunday, October 12
8:30 – 10 a.m.
Lanier Grand Ballroom-C, 4th Floor, Hilton Americas
State Affairs Committee

  • Chair, Steven A. Billings
Sunday, October 12
2:30 – 4 p.m.
Lanier Grand Ballroom-C, 4th Floor, Hilton Americas
Streetcar Subcommittee

  • Chair, Paul Grether

    Lunch sponsored by Herzog Transit Services, Inc.

Sunday, October 12
11:30 a.m. – 1 p.m.
Ballroom Americas-E, 2nd Floor, Hilton Americas
Sustainability Committee

  • Chair, Susannah Kerr Adler, AIA
Tuesday, October 14
11 a.m. – 12:30 p.m.
Room 342 AB, 3rd Floor, GRB Convention Center
Systems Engineering Subcommittee (R&T Committee)

  • Chair, David M. Springstead
Sunday, October 12
10 a.m. – 12 p.m.
Room 337, 3rd Floor, Hilton Americas
Transit Board Members ADA Subcommittee

  • Chair, Douglas Lecato
Monday, October 13
1 – 2 p.m.
Room 342 CF, 3rd Floor, GRB Convention Center
Transit Board Members Board Support Subcommittee

  • Chair, Beth VidaurriMeet in the Hilton Americas lobby at 9:30 a.m.; Houston METRO is providing shuttle service.
Sunday, October 12
10 – 11:30 a.m.
Transit Board Members Committee

  • Chair, Dr. Valarie J. McCall
Sunday, October 12
1 – 2:30 p.m.
Lanier Grand Ballroom-A, 4th Floor, Hilton Americas
Transit Board Members Legislative Subcommittee

  • Chair, Randall D. Chrisman
Sunday, October 12
3 – 4 p.m.
Room 344, 3rd Floor, Hilton Americas
Transit Wireless Communications Joint Council

  • Chair, Karl Witbeck

Monday, October 13
4:30 – 6:30 p.m.
Room 342 AB, 3rd Floor, GRB Convention Center
Workforce Development Subcommittee (HR Committee)

  • Chair, Dr. Barbara K. Gannon
Saturday, October 11
1:30 – 3 p.m.
Lanier Grand Ballroom-A, 4th Floor, Hilton Americas
Print Friendly, PDF & Email