Committee a Meetings

Committee a Meetings2019-09-10T11:13:08-04:00
At all APTA conferences, everyone is welcome and encouraged to attend any committee meetings that are listed in the conference program. It’s the best way for APTA members to decide whether to join a committee or for non-APTA members to decide to become a member of our association. Working together is the best way to get acquainted and bring your leadership skills to the national level.

For APTA members:  One need not be a member of the committee or registered for the conference to attend a committee meeting, but one must be a committee member in order to vote. To join a committee, it’s best to communicate with the committee staff advisor.

  • How?  At www.apta.com, log-in as an APTA member with your email and password of your choice.
  • Need help? Contact APTA’s Michael Hemsley at mhemsley@apta.com.
  • There is a rich variety in the work of APTA’s professional committees … choose from over 100 groups.
Non-APTA members registered for the conference may attend published committee meetings. To join a committee and to vote at the meeting, non-members must first become an APTA member. To join APTA, please contact Michael Hemsley or Helene Brett, hbrett@apta.com.
Please note that the following schedule may be revised.
Last Updated: October 4, 2017 
​​​ ​​​​​​​​​​​​

Committee Meetings

Committee Meetings Web Part Menu
Access Committee

  • Chair, Ron L. Brooks
Sunday, October 8
3 – 4:30 p.m.

Marquis Ballroom D, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
American Public Transportation Foundation (APTF) Board of Directors

  • Chair, Hugh A. Mose, P.E.
Sunday, October 8
9 – 10 a.m.

A 705, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Annual Meeting Planning Subcommittee

  • Chair, Jason M. Minser
Wednesday, October 11
3 – 4:30 p.m.

B 312, 3rd Level, GWCC
APTA Board of Directors with Business Meeting of the Membership at 12 – 12:15 p.m.

  • Chair, APTA, David M. Stackrow, Sr., CPA
    (buffet lunch served at 11:30 a.m.)
Saturday, October 7
12 – 5 p.m.

Centennial Ballroom 2, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Automated Transit Technical Forum

  • Chairs, Eric Phillips & Navin S. Sagar, P.E.
    Lunch sponsored by Lea+Elliott, Inc.
Monday, October 9
12 – 1:30 p.m.

B 312, 3rd Level, GWCC
Bus & Paratransit CEOs Committee

  • Chair, Karen H. King
Sunday, October 8
2:30 – 4 p.m.

Marquis Ballroom B, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Bus Operations Committee

  • Chair, Dottie L. Watkins
Sunday, October 8
10:30 a.m. – 12 p.m.

Marquis Ballroom B, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Bus Technical Maintenance Committee

  • Chair, Jerry Guaracino
Sunday, October 8
8:30 – 10 a.m.

Centennial Ballroom 4, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Business Member Board of Governors

  • Chair, Huelon A. Harrison
Sunday, October 8
1:30 – 5 p.m.

Marquis Ballroom A, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Business Member Business Development Committee

  • Chair, Francis “Buddy” Coleman
Sunday, October 8
11 a.m. – 12 p.m.

Marquis Ballroom A, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Business Member Procurement & Legislative Committees

  • Chairs, Natalie E. Cornell & Freddie C. Fuller, II
Sunday, October 8
8 – 9 a.m.

Marquis Ballroom A, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Business Member Programs Committee

  • Chair, Tony Kellen
Sunday, October 8
9 – 10 a.m.

Marquis Ballroom A, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Business Member Small Business Committee

  • Chair, Jose R. Bustamante, P.E.
Sunday, October 8
10 – 11 a.m.

Marquis Ballroom A, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Business Member Workforce Development Committee

  • Chair, Michael J. Loehr, P.E.
Saturday, October 7
4 – 5 p.m.

L 402/403, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Capital Projects Subcommittee

  • Chair, David Couch, Sr.
Saturday, October 7
1 – 2:30 p.m.

A 706/707, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Clean Propulsion & Support Technology Committee

  • Chair, Mike Finnern
Sunday, October 8
3 – 4:30 p.m.

L 506/507, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Committee of Audit Professionals

  • Chair, Larry G. Wallis, CPA, CIA
Sunday, October 8
4 – 5 p.m.

A 601, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Commuter & Intercity Rail Legislative Subcommittee

  • Co-Chairs, Karen J. Hedlund & Samuel E. Smith
Saturday, October 7
4:30 – 6 p.m.

Centennial Ballroom 1, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Commuter Rail CEOs Subcommittee

  • Chair, Jeffrey D. Knueppel, P.E.
Sunday, October 8
4 – 5 p.m.

A 706/707, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Commuter Rail Committee

  • Chair, Jeffrey D. Knueppel, P.E.
Sunday, October 8
5 – 6 p.m.

A 706/707, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Diversity Council

  • Chair, Nathaniel P. Ford, Sr.
Sunday, October 8
8:30 – 10 a.m.

Marquis Ballroom D, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Education and Career Awareness Subcommittee (WD Cmte)

  • Chair, Prof. Jesus (Jess) Guerra, Jr.
Sunday, October 8
10:30 a.m. – 12 p.m.

A 703/704, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
EEO Task Force (WD Cmte)

  • Chair, Aida B. Douglas
Saturday, October 7
4:30 – 6 p.m.

L 401, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Emerging Technology Subcommittee (R&T Cmte)

  • Chair, Mike Nabhan
Sunday, October 8
4 – 5 p.m.

Centennial Ballroom 1, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Emerging Transportation Systems Subcommittee (Access Cmte)

  • Chair, Marlene B. Connor
Sunday, October 8
1:30 – 3 p.m.

A 708, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
EXPO Advisory Committee

  • Chair, Ann Derby, CTSM
Wednesday, October 11
12:45 – 2 p.m.

B 314, 3rd Level, GWCC
Fare Collection Systems – Programs & Planning Subcommittee

  • Chair, Christina Belmont
Sunday, October 8
8 – 9 a.m.

Atrium Ballroom B, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Fare Collection Systems Committee

  • Chair, Lynn Brumfield
Sunday, October 8
9 – 10:15 a.m.

Atrium Ballroom B, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Federal Procedures & Regulations and Funding, Finance & Tax Policy Legislative Subcommittees

  • Chairs, Christopher P. Boylan & Ronald L. Epstein
Sunday, October 8
8 – 9:30 a.m.

Atrium Ballroom A, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Financial Management Committee

  • Chair, Dee Brookshire, MBA, CGFM
Sunday, October 8
12:30 – 2 p.m.

Atrium Ballroom B, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
High-Speed & Intercity Passenger Rail Committee

  • Chair, Albrecht P. Engel, P.E.
Sunday, October 8
7:30 – 10 a.m.

Regency Ballroom VI, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Information Technology Committee

  • Chair, Manjit Kaur Sooch
Sunday, October 8
2 – 4 p.m.

Centennial Ballroom 1, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Innovation Lab

  • Facilitator, Jonathan H. McDonald, P.E.
Monday, October 9
7 – 8:15 a.m.

B 310, 3rd Level, GWCC
Innovative Funding, Finance and P3 Committee

  • Chair, Sharon Greene
Sunday, October 8
2 – 3:30 p.m.

Atrium Ballroom B, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Intergovernmental Issues Legislative Subcommittee

  • Chair, Marlene B. Connor
Saturday, October 7
4:30 – 5:30 p.m.

A 601, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Labor and Employee Relations Subcommittee (WD Cmte)

  • Chair, LaShanda Dawkins, Esq.
Sunday, October 8
8:45 – 10:15 a.m.

A 703/704, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Leadership APTA Alumni Group

  • Chair, Susannah Kerr Adler, AIA
Sunday, October 8
5 – 6 p.m.

Regency Ballroom VI, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Legal Affairs Committee

  • Chair, Anthony A. Anderson
Monday, October 9
10 – 11:30 a.m.

B 407, 4th Level, GWCC
Legislative Committee

  • Chair, Diana C. Mendes, AICP
Sunday, October 8
10 a.m. – 12 p.m.

Marquis Ballroom C, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
LGBT Task Force

  • Co-Chairs, J. Barry Barker, Celia Kupersmith & Paul Larrousse
Sunday, October 8
4 – 5:30 p.m.

Centennial Ballroom 3, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Light Rail Technical Forum

  • Chair, Thomas B. Furmaniak, P.E.
    Breakfast sponsored by LTK Engineering Services
Sunday, October 8
8 – 9:30 a.m.

Centennial Ballroom 2, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Major Capital Investment Planning Subcommittee

  • Co-Chairs, Benjamin Limmer, AICP & James D. Parsons, AICP & Stephen Salin, AICP
Tuesday, October 10
7 – 8:15 a.m.

B 407, 4th Level, GWCC
Marketing & Communications Committee

  • Chair, JC Vannatta
Sunday, October 8
1 – 3 p.m.

Atrium Ballroom A, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Member Services Committee

  • Chair, Todd Horsley
Sunday, October 8
7:30 – 9 a.m.

L 402/403, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Metropolitan Planning Subcommittee (P&P Cmte)

  • Co-Chairs, Grace Gallucci & Todd Lang & Matthew Z. Sibul, P.E.
    Break sponsored by RS&H
Sunday, October 8
2:30 – 4 p.m.

A 705, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Mid-Size Operations Committee

  • Facilitator, Donna DeMartino
Sunday, October 8
8:30 – 10 a.m.

Marquis Ballroom B, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Mobility Management Committee

  • Chair, Jameson T. Auten
Monday, October 9
12:30 – 2 p.m.

B 314, 3rd Level, GWCC
Operations Control Center Technical Forum

  • Chairs, Lenord (Albert) Oliver & James Ross
Sunday, October 8
9:45 – 11:15 a.m.

Centennial Ballroom 2, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Organizational Development Subcommittee (WD Cmte)

  • Chair, Dr. Barbara K. Gannon
Sunday, October 8
1 – 2:30 p.m.

A 703/704, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Passenger Transportation Systems & Services Committee

  • Chair, Brendon Hemily, Ph.D.
Sunday, October 8
10 a.m. – 12 p.m.

Centennial Ballroom 1, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Policy & Planning Committee

  • Chair, Kimberly Slaughter
Sunday, October 8
4:30 – 6 p.m.

Centennial Ballroom 4, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
PRESS – Passenger Rail Equipment Safety Standards

  • Facilitator, Narayana Sundaram
Tuesday, October 10
8 – 10 a.m.

B 312, 3rd Level, GWCC
Procurement & Materials Management Committee

Sunday, October 8
2:30 – 3:45 p.m.

A 601, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Procurement & Materials Management DBE Subcommittee

  • Chair, Brenda R. Nnambi
Sunday, October 8
11 a.m. – 12 p.m.

A 601, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Procurement Steering Committee

  • Co-Chairs, John O. Adler, CPPO & Jack Martinson
Sunday, October 8
5 – 6 p.m.

A 601, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Rail Standards Policy & Planning Committee

  • Chair, Allen C. Smith, III
Sunday, October 8
1:15 – 2:45 p.m.

Centennial Ballroom 2, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Rail Transit CEOs Subcommittee

  • Chair, Nuria I. Fernandez
Sunday, October 8
12:30 – 2 p.m.

Marquis Ballroom D, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Rail Transit Committee

  • Chair, Nuria I. Fernandez
Sunday, October 8
3 – 4:30 p.m.

Centennial Ballroom 2, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Real Estate Subcommittee (P3 Cmte)

  • Chair, Charles Di Maggio
    Break sponsored by Greystone Management Solutions
Sunday, October 8
5 – 6 p.m.

A 708, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Research & Technology Committee

  • Chair, Jonathan H. McDonald, P.E.
Sunday, October 8
12 – 2 p.m.

Centennial Ballroom 1, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Rolling Stock Equipment Technical Forum

  • Chair, William F. Durham
Sunday, October 8
9:45 – 11:15 a.m.

Centennial Ballroom 3, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Safety Coordinating Council

  • Chair, Louis J. Brown, Jr., P.E.
Sunday, October 8
2 – 5 p.m.

L 508, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Small Operations Committee

  • Chair, Allan Pollock
Sunday, October 8
12:30 – 2 p.m.

Marquis Ballroom B, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Smartcard Security Working Group

  • Chair, Thomas Parker
Sunday, October 8
10 – 11 a.m.

Atrium Ballroom A, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
State Affairs Committee

  • Chair, Don Chartock
Sunday, October 8
2:30 – 4 p.m.

Centennial Ballroom 4, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Streetcar Subcommittee (RT Cmte)

  • Chair, Timothy Borchers
    Lunch sponsored by Herzog Transportation Systems, Inc.
Sunday, October 8
11:30 a.m. – 1 p.m.

Centennial Ballroom 2, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Sustainability Committee

  • Chair, Janet R. Gonzalez Tudor, LEED AP BD+C, ENV SP, STP
Monday, October 9
5:15 – 6:30 p.m.

B 314, 3rd Level, GWCC
Systems Engineering Subcommittee (R&T Cmte)

  • Chair, David M. Springstead
Sunday, October 8
10 a.m. – 12 p.m.

Baker, Conference Center, Hyatt Regency Atlanta
Training & Technical Assistance Subcommittee (Access Cmte)

  • Chair, Kristen Joyner
Sunday, October 8
12:30 – 2 p.m.

A 706/707, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Transit & Paratransit Operations Subcommittee (Access Cmte)

  • Chair, David R. Rishel
Sunday, October 8
9 – 10:30 a.m.

A 708, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Transit Board Members ADA Subcommittee

  • Chair, Douglas Lecato
Sunday, October 8
1:30 – 2:30 p.m.

L 402/403, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Transit Board Members Board Support Subcommittee

  • Chair, Roberta Boomer
Sunday, October 8
10 – 11:30 a.m.

L 402/403, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Transit Board Members Committee

  • Chair, Carol Herrera
Sunday, October 8
3:45 – 5 p.m.

Marquis Ballroom C, Marquis Level, Marriott Marquis Atlanta
Transit Board Members Legislative Subcommittee

  • Chair, Bacarra Sanderson Mauldin
Sunday, October 8
2:30 – 3:45 p.m.

L 402/403, Lobby Level, Marriott Marquis Atlanta
Transit Performance Management Subcommittee (P&P Cmte)

  • Co-Chairs, Andrea Burnside & Louis Cripps & Laura Zale
Sunday, October 8
8 – 9:30 a.m.

A 706/707, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Transit Wireless Communications Joint Council

  • Chair, Jon T. Adams, P.E.
Sunday, October 8
8:30 – 10 a.m.

Centennial Ballroom 1, Ballroom Level, Hyatt Regency Atlanta
Workforce Development Committee

  • Chair, Ferdinand L. Risco, Jr.
Sunday, October 8
3 – 5 p.m.

A 703/704, Atrium Level, Marriott Marquis Atlanta
Workforce Development Committee Dutch-treat Dinner

  • Chair, Ferdinand L. Risco, Jr.
    (meet in Marriott Marquis lobby at 6:15 p.m.)
Saturday, October 7
6:15 – 8:45 p.m.
Print Friendly, PDF & Email
APTA Logo

1300 I Street NW
Suite 1200 East
Washington, DC 20005
Telephone: (202) 496-4800
Fax: (202) 496-4324

Logo Usage Privacy Policy