Skip Ribbon Commands
Skip to main content
American Public Transportation Association

 2018 Winning Teams

Safety Test sponsored by EDSI Consulting

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Michael Biederman
Gary Crandell
Andre Trujillo

Electric Coupler sponsored by ERA Contact

Sound Transit
Seattle, WA

Adam LaZerte
Jesse Frank
Ryan Reynolds

Dexterity Plate sponsored by Alstom

Southeastern Pennsylvania Transportation Authority
Philadelphia, PA

Gary Geyer
Cameron Massaro
Dan Compton

Wheel Gauge sponsored by Penn Machine Company

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Marcos Martinez
Parker Rounds
Jose Padilla

LED Headlight sponsored by Schaltbau

Southeastern Pennsylvania Transportation Authority
Philadelphia, PA

Gary Geyer
Cameron Massaro
Dan Compton

Pneumatic sponsored by Wabtec Passenger Transit

Southeastern Pennsylvania Transportation Authority
Philadelphia, PA

Gary Geyer
Cameron Massaro
Dan Compton

Doors sponsored by Knorr

Valley​ Metro
Phoenix, AZ

Alex Caron
Michael Dechant
John Dillard

Gearbox sponsored by ZF Industries

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Marcos Martinez
Parker Rounds
Jose Padilla

Wheel Profiling sponsored by KLD Labs

Southeastern Pennsylvania Transportation Authority
Philadelphia, PA

Gary Geyer
Cameron Massaro
Dan Compton

Mechanical Measuring sponsored by Voith

Utah Transit Authority
Salt Lake City, UT

Jody Fairbourn
Ryan Gardner
Kris Peterson

Automatic Coupler sponsored by Dellner

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Michael Biederman
Gary Crandell
Andre Trujillo

Contactor Maintenance - Schaltbau

Southeastern Pennsylvania Transportation Authority
Philadelphia, PA

Gary Geyer
Cameron Massaro
Dan Compton

 


Operator Awards

Safety Test

San Francisco Bay Area Rapid Transit District​
Oakland, CA

Frank Carvalho
Joe Benton

Train Inspection

Metropolitan Transit Authority of Harris County
Houston, TX

Carl Williams
Aurora Garcia

Customer Service

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Raul Saenz

Operating Course

Utah Transit Authority
Salt Lake City, UT

Curtis Turley
Logan Packer


Third Place

Maintenance

Utah Transit Authority
Salt Lake City, UT

Jody Fairbourn
Ryan Gardner
Kris Peterson

Operators

Utah Transit Authority
Salt Lake City, UT

Logan Packer
Curtis Turley

Second Place

Maintenance

Southeastern Pennsylvania Transportation Authority
Philadelphia, PA

Gary Geyer
Cameron Massaro
Dan Compton

Operators

Regional Transportation District
Denver, CO

Narciso Garcia
Robert Dennis

First Place

Maintenance

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Marcos Martinez
Parker Rounds
Jose Padilla

Operators

Santa Clara Valley Transportation Authority
San Jose, CA

Kuljinder Bath
Hossein Ramirez


 ​​Third Place Overall

San Francisco Bay Area Rapid Transit District
Oakland, CA

Gary Crandell
Michael Biederman
Andre Trujillo
Frank Carvalho
Joe Benton

Second Place Overall

Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority
Los Angeles, CA

Marcos Martinez
Parker Rounds
Jose Padilla
Raul Saenz

Team Achievement

Utah Transit Authority
Salt Lake City, UT

Jody Fairbourn
Ryan Gardner
Kris Peterson
Curtis Turley
Logan Packer


​​​​​​

Copyright © 2018 American Public Transportation Association
1300 I Street NW
Suite 1200 East
Washington, DC 20005
Telephone (202) 496-4800 | Fax (202) 496-4324
Logo Usage | Staff Intranet